CEA DE-A PATRA EDIȚIE A CONFERINȚEI ANUALE INTERNAȚIONALE BALCANICE (IBAC), CU TITLUL „TURKEY AND ROMANIA: HISTORICAL TIES AND FUTURE COLLABORATIONS IN THE BALKANS”

În perioada 15-18 octombrie 2014 a avut loc la Facultatea de Istorie a Universității din București cea de-a IV-a ediție  a Conferinței Anuale Internaționale Balcanice (IBAC 2014), organizată de Universitatea din Istanbul și Universitatea din București, sub genericul Turkey and Romania: Historical Ties and Future Collaborations in the Balkans.

Printre participanții la conferință s-au numărat prof. dr. Luminița Munteanu (comunicarea Being Homo Balkanicus Without Knowing It: The Case of Anton Pann), conf. dr. Agiemin Baubec (comunicarea Succesful Romanian Scholars in the Field of Turkish-Romanian Cultural Interactions) și drd. Gihan Curtomer (comunicarea Contact-Induced Language Change in Turkish Dialects of Dobrudja).

This entry was posted in Activităţi extracurriculare, Noutăţi, Ştiri şi activităţi and tagged . Bookmark the permalink.