LITERATURA TURCĂ LA NOAPTEA LITERATURII EUROPENE, BUCUREŞTI, 30 MAI 2012

Miercuri, 30 mai 2012, a avut loc la sediul Fundaţiei Lowendal din Bucureşti (Piaţa Gheorghe Cantacuzino nr. 1) Noaptea Literaturii Europene – eveniment susţinut de Reţeaua Europeană a Institutelor Naţionale de Cultură (EUNIC) şi organizat de Centrul Ceh, Institutul Cultural Român, Institutul Francez, British Council, Institutul Polonez, Institutul Camões, Institutul Cervantes, Delegaţia Valonia-Bruxelles, Centrul Cultural Maghiar, Centrul Cultural Turc „Yunus Emre“, sub coordonarea Institutului Cultural Român (http://www.literaturenight.eu/2012/en/bukurest/homepage).

Printre participanţii la eveniment s-au numărat prof. dr. Luminiţa Munteanu, care a realizat o scurtă prezentare a evoluţiei literaturii turce contemporane, drd. Gihan Curtomer, studenţi ai secţiei de limba şi literatura turcă a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine din Bucureşti, masteranzi din cadrul programului Spaţiul islamic: societăţi, culturi, mentalităţi al aceleiaşi facultăţi, precum şi alte persoane interesate de literatura şi cultura turcă.

Au fost citite fragmente din operele scriitorilor Ihsan Oktay Anar şi Orhan Pamuk, în tălmăcirea românească a Luminiţei Munteanu.

This entry was posted in Ştiri şi activităţi. Bookmark the permalink.