WORKSHOP DE TRADUCERE ORGANIZAT DE INSTITUTUL CULTURAL ROMÂN DIMITRIE CANTEMIR DIN ISTANBUL, CU PARTICIPAREA UNOR ABSOLVENŢI AI SECŢIEI DE LIMBA TURCĂ

În perioada 10-12 decembrie 2013 s-a desfăşurat cea de-a VI-a ediţie a workshop-ului anual de traducere organizat de Institutul Cultural Român Dimitrie Cantemir din istanbul, în colaborare cu Asociaţia Culturală Kalem. Printre participanţii la ediţia din acest an, consacrată cu predilecţie formării tinerilor traducători, s-au numărat şi absolvenţi din diverse promoţii ai Secţiei de Limba şi Literatura Turcă a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine, Universitatea din Bucureşti: drd. Gihan Curtomer, Amira Syoufi, Oana Aksoy, drd. Anamaria Ştefan, Gina Tudose. Acestora li s-au adăugat traducătorii Sunia Iliaz Acmambet, Semra Selim şi Jenny Marilena Yukruk.

Printre participanţii la această ediţie s-a numărat şi Leila Ünal, absolventă din promoţia 2000, care se numără la ora actuală printre cei mai avizaţi traducători de literatură română din Turcia; printre autorii traduşi de ea în ultimii ani se află Mircea Cărtărescu, Gabriela Adameşteanu, Dan Lungu, Dumitru Ţepeneag.

Workshop-ul s-a desfăşurat sub îndrumarea prof. dr. Luminiţa Munteanu şi a doamnei Nermin Mollaoglu, cofondatoare a Agenţiei Literare şi a Asociaţiei Culturale Kalem.

This entry was posted in Activităţi extracurriculare, Ce mai fac alumnii noştri..., Noutăţi, Ştiri şi activităţi and tagged . Bookmark the permalink.