STUDENŢII SECŢIEI DE LIMBA TURCĂ, PARTICIPANŢI LA SESIUNEA CERCURILOR ŞTIINŢIFICE STUDENŢEŞTI, FACULTATEA DE LIMBI ŞI LITERATURI STRĂINE DIN BUCUREŞTI, 11 MAI 2012

Vineri, 11 mai 2012, s-a desfăşurat la Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine din Bucureşti Sesiunea Anuală a Cercurilor Ştiinţifice Studenţeşti. Printre participanţii la secţiunea de Studii culturale s-au numărat şi studente ale anului II – turcă: Alexandra-Gina Tudose şi Georgiana-Cristina Muraru, autoarele comunicării Vestimentaţia nonmusulmanilor din Imperiul Otoman, Olga-Luiza Grecu, autoarea comunicării Crima de onoare, un fenomen specific spaţiului islamic?, Andreea Căplescu, autoarea comunicării Câteva consideraţii despre identitatea culturală şi naţională a Turciei: drapelul şi imnul naţional, şi Cristina Potîrniche.

La reuniune au mai participat, în cadrul aceleiaşi secţiuni, şi trei masterande din cadrul programului Spaţiul islamic: societăţi, culturi, mentalităţi: Anamaria Alexandru, autoarea comunicării Căsătoriile aranjate în societatea islamică – evoluţii contemporane, Andra Ramona Dodiţă, autoarea comunicării Circumcizia feminină în Egipt şi Sudan, şi Andreea Scoroja, autoarea comunicării Relaţia copii-părinţi în societatea egipteană din prima jumătate a secolului XX. Studiu de caz: Trilogia lui Naguib Mahfouz.

This entry was posted in Ştiri şi activităţi, Studenţi. Bookmark the permalink.